Supported by
  • ALL INTER SCHOOL AND REPRESENTATIVE FOOTBALL SUSPENDED UNTIL FURTHER NOTICE

HONOURS LIST 2016 - 2017

MIDLAND FEDERATION UNDER 16 GIRLS CUP

MIDLANDS FINAL

NOTTINGHAMSHIRE 3 V 1 DERBYSHIRE

(played at Brooksby College)

ESFA BOYS UNDER 14 OPEN SCHOOLS CUP

NATIONAL FINAL

ASHFIELD SCHOOL 4 V 2 THE OXFORD ACADEMY

(played at Pride Park, Derby)

ESFA UNDER 13 INTER ASSOCIATION CUP

NATIONAL SEMI-FINAL

NOTTINGHAM 1 V 2 NEWCASTLE UPON TYNE

(played at Highfield Sports Ground, Nottingham)

ESFA/PREMIER LEAGUE UNDER 16 BOYS OPEN SCHOOLS CUP

RUSHCLIFFE SCHOOL 0 V 5 RAVENS WOOD SCHOOL (Bromley)

The following teams reached the last 8 of their respective national competitions:

South Nottinghamshire Acad. (Radcliffe on Trent) lost away to Eaton Bank Academy of Macclesfield in the ESFA Boys Under 12 Small Schools Cup

Samworth Ch. Acad. (Mansfield) lost away to eventual winners St Bede's Middle School (Redditch) in the ESFA Under 13 Boys Schools Cup

All Hallows Primary School (Gedling) reached the ESFA Under 11 Girls Small Sided Finals Day played at Stoke City FC

The following teams reached the last 16 of their respective National competitions:

The Brunts Academy (Mansfield) lost away to Wright Robinson College (Manchester) in the Under 13 Boys Open Schools Cup

Toot Hill School (Bingham) lost away to Sandbach School (Chesire) in the ESFA Under 14 Boys Schools Cup for 'B' Teams

The National Academy (Hucknall) lost to St Mary's College (Hull) in the ESFA Under 12 Girls 9-a-side Schools Cup

West Bridgford School lost to Thomas Telford School (Telford) in the ESFA Under 16 Girls Schools Cup

West Bridgford School lost to Nene Park Academy (Peterborough) in the ESFA Under 18 Girls Schools Trophy

INTER ASSOCIATION COMPETITIONS

U15 Cobbin Cup Not contested
U14 Norris Trophy Nottingham 3 v 1 Mansfield & Ashfield
U13 Intermediate Cup Not contested
U12 County Cup Not contested
U11 Reprotec Primary Cup Eastwood & District 5 v 1 Nottingham
U11 Inter Association 7-a-side Eastwood & District

INDIVIDUAL SCHOOLS COMPETITIONS

U19 John Fox Cup Tuxford 3 v 1 South Nottinghamshire Academy
U16 Hawkins Cup Rushcliffe 6 v 0 East Leake
U16 Girls Hilary Swinn Cup West Bridgford 9 v 0 East Leake
U15 Netz Shield Carlton le Willows 2 v 0 George Spencer
U15 Girls Trophies & Awards Shield Rushcliffe 5 v 0 OA Valley
U14 Chaplin Shield Ashfield 3 v 1 Carlton le Willows
U14 Girls Active Sports Trophy Rushcliffe 4 v 2 Bluecoat
U13 Gordon Mills Cup Brunts 2(5) v 2(4) Bluecoat (aet/pens)
U13 Girls Fred Riddell Shield Bluecoat 6 v 1 Arnold Hill
U12 Reprotec Cup Toot Hill 4 v 1 Becket
U12 Girls West Bridgford Colts Shield National 4 v 0 Toot Hill
U11 Notts County FitC Shield Woodborough Woods 4 v 3 Parkdale (aet)
U11 George Abbott Shield Lowdham 10 v 0 Keyworth
U11 Reprotec Girls Shield West Bridgford 2 v 1 St Edmund Campion
U11 Boys Ind. Schools 7-a-side Edwalton
U11 Girls Ind. Schools 7-a-side All Hallows
U11 Small Schools 6-a-side Linby cum Papplewick

NOTTINGHAM FOREST COMPETITIONS

U15 Forest Bowl Bluecoat 2 v 2 Toot Hill (trophy shared)
U14 Forest Vase Nottingham Academy 1 v 0 West Bridgford
U10 Forest 6-a-side Tournament Archbishop Cranmer (Aslockton)

 

Supported by