Supported by
  • ASHFIELD SCHOOL U14s WIN NATIONAL TITLE - see report in Main Menu & NOTTS U16 GIRLS WIN MIDLANDS TITLE

HONOURS LIST 2013 - 2014

NATIONAL COMPETITIONS

ENGLISH SCHOOLS’ FA U16 GIRLS INTER COUNTY TROPHY

FINAL

NOTTINGHAMSHIRE 1 v 0 ESSEX

(at The Ricoh Arena Coventry)

ENGLISH SCHOOLS’ FA U11 GIRLS DANONE SMALL SIDED CUP

NATIONAL SEMI-FINAL

ST PETER'S SCHOOL RUDDINGTON 0 V 1 ORCHARD SCHOLL

(at Bodymoor Heath Aston Villa FC Academy Ground)

ENGLISH SCHOOLS’ FA U12 BOYS MUNICH TROPHIES INDOOR 5-A-SIDE CUP

NATIONAL QUARTER-FINAL

NOTTINGHAM ACADEMY

(at the Derby Soccerdome)

ENGLISH SCHOOLS’ FA U12 PLAYSTATION SCHOOLS' CUP

NATIONAL QUARTER-FINAL

WEST BRIDGFORD SCHOOL 0 V 1 THOMAS TELFORD SCHOOL (TELFORD)

(at West Bridgford School)

THE FOLLOWING TEAMS REACHED THE LAST 16 OF THEIR RESPECTIVE NATIONAL COMPETITIONS

Nottinghamshire lost 2-1 to West Midlands in the ESFA Under 18 Inter County Trophy

Sherwood E-act Academy lost 6-2 to Heckmondwike School in the U16 Girls' Individual Schools ESFA Cup

George Spencer lost 5-1 to Lancaster School in the U15 Boys Individual Schools ESFA/Playstation Cup

West Bridgford lost 3-1 to Kibworth School in the U14 Girls' Individual Schools ESFA/Playstation Cup

Bluecoat lost 7-1 to Sandwell Academy in the U12 Boys Individual Schools ESFA/Playstation Cup

INTER-ASSOCIATION COMPETITIONS

U15 Cobbin Cup Not contested
U14 Norris Trophy Not contested
U13 Intermediate Cup Mansfield 3 v 2 Nottingham
U12 County Cup Not contested
U11 Reprotec Primary Cup Not contested
U11 Inter Association 7-a-side Bassetlaw

INDIVIDUAL SCHOOLS COMPETITIONS

U19 John Fox Cup Arnold Hill 4 v 3 Toot Hill (Bingham)
U16 Hawkins Cup East Leake 4 v 3 Nottingham Academy (aet)
U16 Girls Hilary Swinn Cup Sherwood E-act (Gedling) 5 v 2 Arnold Hill
U15 Netz Shield Carlton le Willows 1 v 0 George Spencer (Stapleford)
U14 Chaplin Shield Rushcliffe 6 v 5 Nottingham Academy (aet/pens)
U14 Girls Active Sports Trophy West Bridgford 5 v 0 Fernwood (Nottingham)
U13 Gordon Mills Cup Samworth Ch Acad (Mansfield) 7 v 2 Carlton le Willows
U13 Girls Fred Riddell Shield West Bridgford 6 v 1 Toot Hill (Bingham)
U12 Reprotec Cup Toot Hill (Bingham) 1 v 0 West Bridgford
U12 Girls West Bridgford Colts Shield West Bridgford 7 v 6 East Leake (aet/pens)
U11 Boys Ind. Schools 5-a-side Heyman (West Bridgford)
U11 Girls Ind. Schools 5-a-side Ambleside (Nottingham)
U11 Majestic Trophies Shield Barnby Road (Newark) 2 v 1 Fernwood (Nottingham)
U11 George Abbott Shield Leverton (Bassetlaw) 6 v 5 Lambley (aet/pens)
U11 Reprotec Girls Shield Abbey Road 5 v 0 Haddon
U11 Boys Ind. Schools 7-a-side Burton Joyce
U11 Girls Ind. Schools 7-a-side St Peter's (Ruddington)
U11 Small Schools 6-a-side Leverton ( Bassetlaw)

NOTTM FOREST COMPETITIONS

U15 Forest Bowl Nottingham Emmanuel 3 v 2 Nottingham Academy
U14 Forest Vase Carlton le Willows 3 v 2 Nottingham Academy
U10 Forest 6-a-side Tournament Awsworth Primary School

ENGLISH SCHOOLS' FA AREA 'D' COMPETITIONS

U15 Goodhand Trophy Winners: No winner
U14 KW Blood Trophy Winners: No winner
U13 Davis Trophy Winners: No winner
U15 Simmonds Plate Final: Grimsby 1 v 1 Nottingham (aet) (Trophy shared)

 

Supported by