Supported by
  • UNDER 16 BOYS GAME V HUMBERSIDE TONIGHT IS POSTPONED

HONOURS LIST 2012 - 2013

NATIONAL COMPETITIONS

ENGLISH SCHOOLS’ FA MUNICH TROPHIES U12 GIRLS 5-A-SIDE

SEMI-FINAL

WEST BRIDGFORD 1 v 4 THOMAS TELFORD (Telford)

(at Pride Park SoccerDome)

ENGLISH SCHOOLS’ FA U16 GIRLS SCHOOLS CUP

SEMI-FINAL

BECKET ACADEMY 3 v 5 LAWRENCE JACKSON SCHOOL (Redcar & Cleveland)

(at Lawrence Jackson School)

ENGLISH SCHOOLS’ FA U15 GIRLS SCHOOLS CUP

SEMI-FINAL

ARNOLD HILL ACADEMY 2 v 4 LAWRENCE JACKSON SCHOOL (Redcar & Cleveland)

(at Lawrence Jackson School)

ENGLISH SCHOOLS’ FA U12 DANONE NATIONS CUP

QUARTER-FINAL

GEORGE SPENCER ACADEMY 0 v 1 KEPIER SCHOOL (Sunderland)

(at Sunderland)

ENGLISH SCHOOLS’ FA U14 PREMIER LEAGUE CUP

QUARTER-FINAL

NOTTINGHAM EMMANUEL SCHOOL 2 v 10 ST LEONARD’S SCHOOL (Chester le Street)

(at Nottingham)

ENGLISH SCHOOLS’ FA U16 SCHOOLS CUP

QUARTER-FINAL

BLUECOAT ACADEMY 3 v 4 STOKSLEY SCHOOL (Hambleton & Richmond)

(at Richmond)

ENGLISH SCHOOLS FA U13 GIRLS SCHOOLS’ CUP

QUARTER-FINAL

ARNOLD HILL ACADEMY 0 v 3 THOMAS ESTLEY COMMUNITY COLLEGE (LEICESTERSHIRE)

(at South Leicestershire)

ENGLISH SCHOOLS’ FA U16 GIRLS INTER COUNTY CUP

QUARTER-FINAL

NOTTINGHAMSHIRE 0 v 2 LANCASHIRE

(at Clipstone Welfare FC)

ENGLISH SCHOOLS’ FA U11 DANONE INTER DISTRICT TROPHY

Nottingham reached the Finals Day at The Hive Barnet FC

The following schools reached the last 16 of their respective national competitions:

Arnold Hill Academy U15 Boys lost 1-0 to Thomas Telford from Telford

Bluecoat Academy U15 Boys lost 3-1 to St Cuthbert’s High School from Rochdale

Arnold Hill Academy U18 Boys lost 3-2 to Guthlaxton College from Leicestershire

Carlton le Willows Academy U16 Girls lost 1-0 to King James School from Harrogate

INTER ASSOCIATION COMPETITIONS

U15 Cobbin Cup Nottingham 2 v 2 Mansfield & Ashfield (shared)
U14 Norris Trophy South Notts 5 v 0 Mansfield & Ashfield
U13 Intermediate Cup South Notts 3 v 0 Mansfield & Ashfield
U12 County Cup South Notts 3 v 1 Nottingham
U11 Reprotec Primary Cup Nottingham
U11 Inter Association 7-a-side Nottingham

INDIVIDUAL SCHOOLS COMPETITIONS

U19 John Fox Cup West Bridgford 4 v 2 Arnold Hill
U16 Hawkins Cup Bluecoat 5 v 3 Portland (Worksop)
U16 Girls Hilary Swinn Cup Becket (West Bridgford) 12 v 3 Portland (Worksop)
U15 Netz Shield East Leake 5 v 4 Trinity (Nottingham) (aet/pens)
U14 Chaplin Shield George Spencer (Stapleford) 4 v 3 Tuxford
U14 Girls Active Sports Trophy Arnold Hill 1 v 1 Toot Hill (Bingham) (shared)
U13 Graham Cordell Cup Ashfield 0 v 0 Tuxford (shared)
U13 Girls Fred Riddell Shield Arnold Hill 4 v 3 Kimberley
U12 Reprotec Cup Carlton le Willows (Gedling)5 v 3Toot Hill (Bingham) (aet/pens)
U12 Girls West Bridgford Colts Shield West Bridgford 4 v 0 Portland (Worksop)
U11 Boys Ind. Schools 5-a-side Barnby Road (Newark)
U11 Girls Ind. Schools 5-a-side Lowes Wong (Southwell)
U11 Majestic Trophies Shield Cotgrave Candleby Lane3 v 0King Edwin (Edwinstowe)
U11 George Abbott Shield Lambley 3 v 1 Walesby
U11 Reprotec Girls Shield Abbey Road (West Bridgford) 8 v 0 Horsendale (Nuthall)
U11 Boys Ind. Schools 7-a-side Morven Park (Kirkby in Ashfield)
U11 Girls Ind. Schools 7-a-side Lowes Wong (Southwell)
U11 Small Schools 6-a-side Hollywell (Eastwood)

NOTTINGHAM FOREST AND NOTTS COUNTY COMPETITIONS

U15 Forest Bowl Arnold Hill 3 v 0 Carlton le Willows
U14 Forest Vase Carlton le Willows 2 v 2 George Spencer (shared)
U10 Forest 6-a-side Tournament Mapperley Plains

ENGLISH SCHOOLS' FA AREA 'D' COMPETITIONS

U15 Goodhand Trophy Winners: Mansfield & Ashfield
U14 KW Blood Trophy Winners: South Notts
U13 Davis Trophy Winners: Worksop, Retford & District
U15 Simmonds Plate Final: Mansfield 4 v 1 Nottingham

Supported by