Supported by
  • ASHFIELD SCHOOL U14s WIN NATIONAL TITLE - see report in Main Menu & NOTTS U16 GIRLS WIN MIDLANDS TITLE

HONOURS LIST 2011 - 2012

NATIONAL COMPETITIONS

NATIONAL YOUTH FUTSAL FINALS

FINAL

GEDLING 1 V 0 BISHOPS OF HEREFORD

(at Birmingham National Futsal Arena)

ENGLISH SCHOOLS’ FA U16 INTER COUNTY TROPHY

QUARTER-FINAL

NOTTINGHAMSHIRE 0 V 2 KENT

(at Corintnians FC Dartford)

ENGLISH SCHOOLS’ FA U16 GIRLS INTER COUNTY TROPHY

QUARTER-FINAL

NOTTINGHAMSHIRE 0 V 2 LANCASHIRE

(at Bamber Bridge FC Blackpool)

ENGLISH SCHOOLS’ FA UNDER 18 BOYS SCHOOLS’ CUP

QUARTER-FINAL

ARNOLD HILL SCHOOL 1 v 2 THOMAS TELFORD SCHOOL (Telford)

(at Arnold Hill School)

ENGLISH SCHOOLS’ FA UNDER 16 BOYS SCHOOLS’ CUP

QUARTER-FINAL

NATIONAL (Hucknall) 0 v 2 ST CUTHBERT’S HIGH SCHOOL (Newcastle upon Tyne)

(at St Cuthbert’s School)

ENGLISH SCHOOLS’ FA UNDER 16 GIRLS SCHOOLS’ CUP

QUARTER-FINAL

TRINITY SCHOOL (Nottingham) 1 v 2 COUNTERSTHORPE COMMUNITY COLLEGE (Leicestershire)

(at Countersthorpe College)

ENGLISH SCHOOLS FA UNDER 11 MIXED 7-A-SIDE SCHOOLS’ CUP

MIDLAND REGION CHAMPIONSHIP FINAL

BASSETLAW PSFA 1 v 0 NORTHAMPTON PSFA

(at Highfield Sports Ground, Nottingham)

The following schools reached the last 16 of their respective national competitions:

South Notts U15 lost 5-1 to Warrington in the ESFA Trophy

Manor Academy U15 Boys lost 4-3 after extra time and penalties to Roundhay School, Leeds

Trinity U15 Girls lost 6-2 to Northampton School for Girls

Bluecoat Academy U14 Boys lost 5-1 to Cardinal Heenan Sports College, Liverpool

Bluecoat Academy U13 Boys lost 4-3 to Meadowhead School, Sheffield

INTER ASSOCIATION COMPETITIONS

U15 Cobbin Cup South Notts 5 v 0 Nottingham
U14 Norris Trophy Nottingham 1 v 0 South Notts
U13 Intermediate Cup Nottingham 4 v 0 South Notts
U12 County Cup Nottingham 2 v 1 South Notts
U11 Reprotec Primary Cup Bassetlaw 2 v 0 Nottingham
U11 Inter Association 7-a-side Bassetlaw
U11 Inter Association 5-a-side Bassetlaw

 

INDIVIDUAL SCHOOLS COMPETITIONS

U19 John Fox Cup Trinity (Nottingham) 2 v 1 West Bridgford
U16 Hawkins Cup Trinity (Nottingham) 3 v 2 Garibaldi
U16 Girls Hilary Swinn Cup Rushcliffe 4 v 2 Trinity (Nottingham)
U15 Netz Shield Nottingham Bluecoat 4 v 2 Garibaldi (Mansfield)
U14 Chaplin Shield Arnold Hill 4 v 1 Nottingham Bluecoat
U14 Girls Active Sports Trophy Gedling 10 v 2 Redhill
U13 Graham Cordell Cup Nottingham Emmanuel 2 v 1 Harry Carlton (East Leake)
U13 Girls Fred Riddell Shield Arnold Hill 2 v 0 West Bridgford
U12 Reprotec Cup Ashfield 2 v 1 Manor (Mansfield)
U12 Girls W. Bridgford Colts Shield West Bridgford 1 v 0 George Spencer
U11 Boys Ind. Schools 5-a-side Seagrave (Nottingham)
U11 Girls Ind. Schools 5-a-side West Bridgford
U11 Majestic Trophies Shield Bispham Drive (Beeston) 2 v 1 Pierrepont Gamston
U11 George Abbott Shield Kinoulton 2 v 1 Lambley 
U11 Reprotec Girls Shield West Bridgford 4 v 1 St Edmund Campion
U11 Boys Ind. Schools 7-a-side St Philip Neri (Mansfield)
U11 Girls Ind. Schools 7-a-side Ryton Park (Worksop)
U11 Small Schools 6-a-side Hollywell (Eastwood)

 

NOTTM FOREST AND NOTTS COUNTY COMPETITIONS

 

U13 Pavis Trophy Nottingham 2 v 1 South Notts
U15 Forest Bowl Bluecoat 0 v 0 National
U14 Forest Vase Bluecoat (Nottingham) 7 v 0 Carlton le Willows (Gedling)
U10 Forest 6-a-side Tournament Cotgrave Candleby Lane

 

ENGLISH SCHOOLS' FA AREA 'D' COMPETITIONS

Winners:
Leicester

U15 Goodhand Trophy Winners: South Notts
U14 KW Blood Trophy Winners: Leicester
U13 Davis Trophy Winners: Grimsby
U15 Simmonds Plate Final Final: Mansfield 3 v 2 Nottingham

 

Supported by