Supported by
  • ASHFIELD SCHOOL U14s WIN NATIONAL TITLE - see report in Main Menu & NOTTS U16 GIRLS WIN MIDLANDS TITLE

HONOURS LIST 2010 - 2011

NATIONAL COMPETITIONS

English Schools' F.A. Under 16 Girls
Inter County Trophy


Semi Final:

Nottinghamshire 2 v 2 Durham (after extra time)
(Durham won 4-2 on pens) (at Teversal FC)

English Schools' F.A. Under 18 Inter County Trophy

Quarter Final:

Nottinghamshire 0 v 5 Lancashire
(at Bilborough Pelican FC)

English Schools' F.A. Under 16 Boys Schools Cup

Quarter Final:

Trinity 0 v 3 Malet Lambert (Hull)
(at Carlton Town FC)

English Schools' FA Under 15 Girls Schools Cup

Quarter Final:

Trinity 2 v 2 Thomas Telford (after extra time)
(Thomas Telford won 4-2 on pens) (at Telford)

INTER ASSOCIATION COMPETITIONS

U15 Cobbin Cup Nottingham 5 v 0 South Notts
U14 Norris Trophy Nottingham 1 v 0 South Notts
U13 Intermediate Cup South Notts 5 v 3 Mansfield
U12 County Cup South Notts 3 v 1 Nottingham
U14 Gordon Mills Cup Bluecoat 3 v 1 West Bridgford
U11 Reprotec Primary Cup Nottingham 4 v 1 Bassetlaw
U11 Inter Association 7-a-side Nottingham
U11 Inter Association 5-a-side Nottingham
U11 Girls Inter Association 7-a-side Bassetlaw
U11 Girls Inter Association 5-a-side Bassetlaw

 

U19 John Fox Cup Arnold Hill 3 v 2 Manor (Mansfield)
U16 Hawkins Cup Djanogly (Nottingham) 6 v 1 Trinity (Nottingham)
U16 Girls Hilary Swinn Cup Trinity (Nottingham) 3 v 2 Valley
U15 Netz Shield West Bridgford 6 v 1 Magnus (Newark)
U14 Chaplin Shield Manor (Mansfield) 3 v 0 Djanogly (Nottingham)
U14 Girls Active Sports Trophy Gedling 3 v 2 Kimberley
U13 Graham Cordell Cup Arnold Hill 2 v 0 Harry Carlton (East Leake)
U13 Girls Fred Riddell Shield Arnold Hill 2 v 1 Gedling
U12 Reprotec Cup George Spencer (Stapleford) 5 v 0 Ashfield
U12 Girls West Bridgford Colts Shield Toot Hill 2 v 0 Dayncourt
U11 Boys Individual Schools 5-a-side Barnby Road (Newark)
U11 Girls Individual Schools 5-a-side West Bridgford
U11 Majestic Trophies Shield Bispham Drive (Beeston) 3 v 0 Pierrepont Gamston
U11 George Abbott Shield Trowell 5 v 1 Gunthorpe
U11 Reprotec Girls Shield Arno Vale 7 v 0 Arnold Mill
U11 Boys Individual Schools 7-a-side Redlands (Worksop)
U11 Girls Individual Schools 7-a-side Ryton Park (Worksop)
U11 Small Schools 6-a-side Hollywell (Eastwood)

NOTTINGHAM FOREST AND NOTTS COUNTY COMPETITIONS

U15 Forest Bowl Bluecoat 0 v 0 National
U14 Forest Vase Bluecoat (Nottingham) 4 v 0 George Spencer (Stapleford)
U13 Pavis Trophy South Notts 4 v 0 Nottingham

ENGLISH SCHOOLS' FA AREA 'D' COMPETITIONS

Goodhand Trophy (Under 15) Winners: South Notts
K.W. Blood Trophy (Under 14) Winners: Leicester
Davis Trophy (Under 13) Winners: Grimsby
Simmonds Plate (Under 15) Winners: Mansfield

 

Supported by