Supported by
  • ASHFIELD SCHOOL U14s WIN NATIONAL TITLE - see report in Main Menu & NOTTS U16 GIRLS WIN MIDLANDS TITLE

HONOURS LIST 2009 - 2010

NATIONAL COMPETITIONS

ENGLISH SCHOOLS’ FA UNDER 12 GIRLS INDOOR 5-A-SIDE CHAMPIONSHIP

MIDLAND REGION CHAMPIONSHIP

FINAL

GEDLING SCHOOL 3 V 0 WOLFRETONSCHOOL (Willerby East Yorkshire)

(at Derby Soccerdome)

NATIONAL FINALS

SEMI-FINAL

GEDLING SCHOOL 0 V 2 PRIORYSCHOOL (Shrewsbury)

3rd & 4th PLACE PLAYOFF

GEDLING SCHOOL 0 V 1 PHILLIPSHIGH SCHOOL (Bury)

(at Derby Soccerdome)

ENGLISH SCHOOLS FA UNDER 11 SMALL SCHOOLS 7-A-SIDE TROPHY

MIDLAND REGION CHAMPIONSHIP

FINAL

HOLLYWELL SCHOOL (Eastwood) 2 v 1 CLAVERDON (Warwickshire)

(at Grove Farm Nottingham)

NATIONAL FINALS

HOLLYWELL SCHOOL – 4th Place

(at Watford FC Academy Ground London)

The following schools reached the last 16 of their respective national competitions:

George Spencer Under 18 Boys Nottingham Under 13 Boys

West Bridgford Under 14 Boys West Bridgford Under 13 Boys

Trinity Under 15 Girls Valley Under 15 Girls

INTER ASSOCIATION COMPETITIONS

U15 Cobbin Cup South Notts 1 v 0 Worksop, Retford & District
U14 Norris Trophy Nottingham 3 v 2 Worksop & Retford
U13 Intermediate Cup Nottingham 2 v 1 South Notts
U12 CountyCup Nottingham 2 v 0 South Notts
U11 Reprotec Primary Cup Nottingham 4 v 2 Bassetlaw
U11 Inter Association 7-a-side Winners: Nottingham
U11 Girls Inter Association 7-a-side Winners: Nottingham
U11 Inter Association 5-a-side Winners: Nottingham
U11 Girls Inter Association 5-a-side Winners: Nottingham

 

INDIVIDUAL SCHOOLS COMPETITIONS

U19 John Fox Cup Arnold Hill 2 v 0 Dayncourt (Radcliffe)
U16 Hawkins Cup Valley (Worksop) 2 v 1 Joseph Whitaker (Mansfield)
U16 Girls Hilary Swinn Cup Valley (Worksop) 2 v 0 Gedling
U15 Netz Shield Nottingham Bluecoat 3 v 1 West Bridgford
U14 Chaplin Shield Nottingham Bluecoat 3 v 2 Gedling
U14 Girls Active Sports Trophy Trinity (Nottingham) 7 v 3 Dayncourt (Radcliffe)
U13 Graham Cordell Cup West Bridgford 4 v 0 George Spencer (Stapleford)
U13 Girls Fred Riddell Shield Chilwell 5 v 3 Portland (Worksop)
U12 Reprotec Cup Harry Carlton (East Leake) 4 v 1 Nottingham Bluecoat
U12 Girls West Bridgford Colts Shield Gedling 2 v 1 Chilwell
U11 Majestic Trophies Shield Fairfield (Beeston) 0 v 0 Nottm Academy
U11 George Abbott Shield Trowell 4 v 0 Gunthorpe
U11 Reprotec Girls Shield Greasley Beauvale (Eastwood) 1 v 0 Cotgrave
U11 Boys Individual Schools 7-a-side Winners: Seagrave (Nottingham)
U11 Girls Individual Schools 7-a-side Winners: Willow Brook (Rushcliffe)
U11 Small Schools 6-a-side Winners: Hollywell (Eastwood)

 

NOTTINGHAM FOREST AND NOTTS COUNTY COMPETITIONS

U14 Gordon Mills Cup West Bridgford 0 v 0 Bluecoat (Nottingham)
U13 Pavis Trophy South Notts 3 v 0 Nottingham
U15 Forest Bowl Trinity (Nottm) 3 v 0 Ellis Guilford (Nottm)
U14 ForestVase West Bridgford 5 v 0 Djanogly (Nottingham)
U10 Forest 6-a-side Winners: Edwalton Primary (Rushcliffe)

 

ENGLISH SCHOOLS' FA AREA 'D' COMPETITIONS

U15 Goodhand Trophy Winners: Worksop, Retford & District  
U14 KW Blood Trophy Winners: Hull  
DavisTrophy Winners: Mansfield  
U12 Junior Star League Runners-up: South Notts  
U15 Simmonds Plate Final Final: Derby 4 v 2 Nottingham  

 

Supported by