Supported by
  • ASHFIELD SCHOOL U14s WIN NATIONAL TITLE - see report in Main Menu & NOTTS U16 GIRLS WIN MIDLANDS TITLE

HONOURS LIST 2008 - 2009

NATIONAL COMPETITIONS

English Schools' F.A. / Minute Maid Under 13 Cup

National Final:


West Bridgford School 2 v 1 Queen's School (Hertfordshire)
(at The Keepmoat Stadium, Doncaster Rovers FC)

English Schools' F.A. Under 11 Small Schools 7-a-side Trophy

National Final:

North Leverton Primary School 2 v 1 The British School (Gloucestershire)
(at Wembley Stadium)

English Schools' F.A. Under 11 Girls Individual Schools
7-a-side Trophy


National Final:

Abbey Road Primary School 0 v 0 St Paul's Primary School (Hertfordshire)
(at Wembley Stadium)

English Schools' FA Under 12 Girls Indoor 5-a-side Cup

National Final:

Maiden Erleigh School (Reading) 5 v 1 Trinity School (Nottingham)
(at the JJB Soccerdome, Derby)

English Schools' FA Under 16 Girls RAF Cup

National Semi-final:

St Wilfrid's School (Lancashire) 1 v 0 Dukeries Community College
(at RAF Cosford)

English Schools' FA Under 16 Girls County Championship

National Semi-final:

West Yorkshire 1 v 1 Nottinghamshire
(Leicestershire won 4 - 2 on penalties)
(at Ossett Town FC)

English Schools' FA Under 16 Boys RAF Cup

National Quarter-final

Carres Grammar School (Lincs) 4 v 3 Manor School (Mansfield Woodhouse)
(at Sleaford Town FC)

English Schools' FA Under 15 Boys National Cup

National Quarter-final:

Joseph Whitaker School 2 v 3 Lancaster School (Leicester)
(at Rainworth)

INTER ASSOCIATION COMPETITIONS

Cobbin Cup (Under 15)
(at Meadow Lane)
South Notts 6 Nottingham 1
Norris Cup (Under 14)
(at Nottingham Forest Academy)
Worksop & Retford 3 Nottingham 1
Intermediate Cup (Under 13)
(at Nottingham Forest Academy)
Nottingham 2 South Notts 2
County Cup (Under 12)
(at Nottingham Forest Academy)
Nottingham 4 South Notts 1
County Primary Cup (Under 11)
(at Nottingham Forest Academy)
Nottingham 3 Bassetlaw 1
Reprotec U11 7-a-side Winners: Gedling
Reprotec U11 Indoor 5-a-side Winners: Bassetlaw
Reprotec U11 Girls' 7-a-side Winners: Gedling
Reprotec U11 Girls' Indoor 5-a-side Winners: Bassetlaw

 

INDIVIDUAL SCHOOLS COMPETITIONS

John Fox Cup (Under 19) Valley 2 Becket 0
Hawkins Cup (Under 16) George Spencer 2 Manor 0
Hilary Swinn Cup
(Under 16 Girls)
Dukeries 6 Dayncourt 0
Netz Shield (Under 15) Bluecoat 3 Manor 2
Chaplin Shield (Under 14) West Bridgford 4 Trinity 3
Active Sports Shield
(Under 14 Girls)
Valley 1 Rushcliffe 0
Graham Cordell Cup
(Under 13)
West Bridgford 2 Toot Hill 0
Fred Riddell Shield
(Under 13 Girls)
Rushcliffe 2 Redhill 0
Reprotec Shield (Under 12) West Bridgford 5 Portland 2
West Bridgford Colts Shield
(Under 12 Girls)
Dayncourt 1 Arnold Hill 0
Majestic Trophies Shield
(Under 11)
Fernwood 2 Stanhope 1
George Abbott Shield
(Under 11 Small Schools)
North Leverton 10 Lambley 0
Reprotec Shield
(Under 11 Girls)
Stanhope 1 Lowes Wong 0

REPROTEC PRIMARY COMPETITIONS

U11 7-a-side Shield Winners: Hillside (Hucknall)
U11 Small Schools' Shield Winners: North Leverton School (Bassetlaw)
U11 Girls' 7-a-side Shield Winners: Abbey Road (West Bridgford)
U11 Boys 5-a-side Reprotec Shield Winners: Mornington (Eastwood)
U11 Girls 5-a-side Dora Cobbin Cup Winners: St Augustine's (Worksop

 

NOTTINGHAM FOREST AND NOTTS COUNTY COMPETITIONS

Forest Bowl (U15) Bluecoat 2 George Spencer 1
Forest Vase (U14) Trinity 2 Wheldon 1
Gordon Mills Cup (U14) Colonel Frank Seely 2 Ellis Guilford 1
Pavis Trophy (U13) Nottingham 2 South Notts 2
Forest 6-a-sides (U10) Winners - Fairfield South Broxtowe

 

ENGLISH SCHOOLS' FA AREA 'D' COMPETITIONS

Goodhand Trophy (Under 15) Winners: East Riding
K.W. Blood Trophy (Under 14) Winners: Kingston upon Hull
Davis Trophy (Under 13) Winners: Kingston upon Hull
Simmonds Plate (Under 15) Winners: Leicester

 

Supported by