Supported by
  • ASHFIELD SCHOOL U14s WIN NATIONAL TITLE - see report in Main Menu & NOTTS U16 GIRLS WIN MIDLANDS TITLE

HONOURS LIST 2006 - 2007

NATIONAL COMPETITIONS

English Schools' F.A. / NUT Inter Association Trophy

National Final: 1st Leg

Worksop, Retford & District 2 v 2 Poole & East Dorset
(at Worksop Town FC)

National Final: 2nd Leg

Poole & East Dorset 2 v 3 Worksop, Retford & District

(at AFC Bournemouth)

Worksop, Retford & District won 5 - 4 on aggregate

National Semi-final

Nottingham 2 v 2 Poole & East Dorset
(at Highfields)

National Semi-final replay

Poole & East Dorset 1 v 1 Nottingham
(at Poole Town FC)

Poole & East Dorset won 5 - 4 on penalties

English Schools' F.A. / RAF Under 16 Cup

National Final

Rushcliffe School (Nottinghamshire) 3 v 2 Forest School (Berkshire)
(after extra time)
(at Eastlands Stadium - Manchester City FC)

English Schools F.A. U11 Individual Schools 6-a-side Cup for Girls

National Final

St Paul's School (Merseyside) 3 v 2 Abbey Road School (Nottinghamshire)

(at Keele University)

English Schools F.A. / E-ON Indoor 5-a-side Championship

National Finals

3rd & 4th Place Playoff


Canford Heath School (Poole & East Dorset) 1 v 0 Redhill School (Notts)

(at The David Beckham Academy London)

English Schools F.A. / F.A. Premier League U16
County Championship


National Semi-final

Nottinghamshire 0 v 2 Durham

(at Bilborough Pelican FC)

Midland Counties Schools Football Federation U15 Championship

Final

Staffordshire 3 v 2 Nottinghamshire

(at Burton Albion FC)

INTER ASSOCIATION COMPETITIONS

Cobbin Cup (Under 15)
(at Meadow Lane)
Worksop, Retford & District 2 South Notts 0
Norris Cup (Under 14)
(aet at Nottingham Forest Academy)
Nottingham 6 South Notts 4
Intermediate Cup (Under 13)
(aet at Nottingham Forest Academy)
South Notts 1 Nottingham 1
Reprotec County Primary Cup Bassetlaw 2 Nottingham 0
Reprotec U11 7-a-sides Winners: Bassetlaw 'A'
Reprotec U11 Indoor 5-a-sides Winners: Nottingham'A'
Reprotec U11 Girls' 7-a-sides Winners: Nottingham'A'
Reprotec U11 Girls' indoor 5-a-side Winners: Bassetlaw 'A'

INDIVIDUAL SCHOOLS COMPETITIONS

John Fox Cup
(Under 19)
Redhill School 1 Ashfield School 0
Hawkins Cup
(Under 16)
Ashfield School 3 Rushcliffe School 2 (aet)
Hilary Swinn Cup
(Under 16 Girls)
West Bridgford School 2 Elizabethan School 0
Netz Shield
(Under 15)
Holgate School 3 All Saints School 2
Chaplin Shield
(Under 14)
Valley School 2 Wheldon School 0
Active Sports Shield
(Under 14 Girls)
Elizabethan School 2 West Bridgford School 0
Graham Cordell Cup
(Under 13)
Ashfield School 4 Trinity School 3
Fred Riddell Shield
(Under 13 Girls)
Elizabethan School 3 Joseph Whitaker School 0
Reprotec Shield
(Under 12)
Trinity School 5 West Bridgford School 0
West Bridgford Colts Shield
(Under 12 Girls)
Valley School 6 West Bridgford School 0
Majestic Trophies Shield
(Under 11)
Jesse Gray School Abbey Road School 0
George Abbott Shield
(Under 11)
Arch Cranmer Sch 1 Walesby School 0
Reprotec Shield
(Under 11)
Abbey Road School 6 Albany School 2

REPROTEC PRIMARY COMPETITIONS

U11 7-a-side Shield Winners: Stanhope School (Gedling)
U11 Small Schools' Shield Winners: Archbishop Cranmer School (Aslockton)
U11 Indoor 5-a-side Shield Winners: St Augustine's School (Nottingham)
U11 Girls' 6-a-side Shield Winners: Abbey Road School (West Bridgford)
U11 Girls' Indoor 5-a-sides Winners: Abbey Road School (West Bridgford)

NOTTINGHAM FOREST AND NOTTS COUNTY COMPETITIONS

Forest Bowl (U15) Trinity School 2 Arnold Hill School 0
Forest Vase (U14) Toothill School 3 Bluecoat School 1
Gordon Mills Cup (U14) Rushcliffe School 4 Djanogly Academy 1
Pavis Trophy (U13) Nottingham 2 South Notts 1

 

ENGLISH SCHOOLS' FA AREA 'D' COMPETITIONS

Goodhand Trophy (Under 15) Winners: East Riding
K.W. Blood Trophy (Under 14) Winners: East Riding
Davis Trophy (Under 13) Winners: South Notts
Simmonds Plate (Under 15) Winners: South Notts

Supported by