Supported by
  • UNDER 16 BOYS GAME V HUMBERSIDE TONIGHT IS POSTPONED

HONOURS LIST 2001 - 2001

NATIONAL COMPETITIONS

English Schools' F.A. / Capri Sun Soccer Sixes

NATIONAL FINAL

(at Lilleshall National Sports Centre)

Clarborough School (Nottinghamshire) 1 Farcet School (Cambridgeshire) 0

English Schools' FA / Schoolsnet Individual Schools U16 Cup

NATIONAL SEMI-FINAL

Matthew Holland School (Selston) 3 Cardinal Heenan School (Liverpool) 5

English Schools' FA Individual Schools U14 Heinz Ketchup Cup

NATIONAL SEMI-FINAL

Garibaldi School (Forest Town) 0 Barlow School (Didsbury) 4

INTER ASSOCIATION COMPETITIONS

Cobbin Cup (Under 15)
(at Worksop Town FC)
Mansfield 2 Worksop & Retford 0
Norris Cup (Under 14)
(at Meadow Lane)
Nottingham 1 South Notts 0
Intermediate Cup (Under 13) Nottingham 4 South Notts 1
Reprotec County Primary League Winners: Rushcliffe  
Reprotec County Primary Cup Bassetlaw 5 Eastwood 4
U11 7-a-sides Winners: Nottingham 'A'
U11 Indoor 4-a-sides Winners: Eastwood & District
U11 Girls' 7-a-sides Winners: Nottingham 'A'
U11 Girls' indoor 5-a-side Winners: Eastwood & District

INDIVIDUAL SCHOOLS COMPETITIONS

John Fox Cup
(Under 19)
New Coll Nottm 1 Bilborough College 0
C.M.L. Cup
(Under 19)
West Bridg'd Sch 2 Holgate Sch 2 (shared)
Hawkins Cup
(Under 16)
Matt'w Holland Sch 4 Car'n-le-Willows Sch 2
Hilary Swinn Cup
(Under 16 Girls)

Kimberley School 1

Rushcliffe Sch 1 (shared)
U15 Shield Holgate School 3 Bramcote Hills School 0
Chaplin Shield
(Under 14)
Garibaldi School 4 Valley School 2
Graham Cordell Cup
(Under 13)

Christ the King Sch 1

West Bridgford School 0
Fred Riddell Shield
(Under 13 Girls)

Col Fr Seely Sch 4

Chilwell School 3
Co-op Bank Shield
(U12)
Rufford School 3 Dayncourt School 0
Majestic Trophies Shield
(Under 11)
North Border School 4 Eastlands School 2
George Abbott Shield
(Under 11)
Holy Cross School 1 Clarborough School 0
Tournaments:    
U11 6-a-side Shield Winners: Glade Hill School (Nottingham)
U11 Girls' 7-a-side Shield Winners:Berridge School (Nottingham)
U11 Girls' 5-a-side Shield Winners: Berridge School (Nottingham)

NOTTINGHAM FOREST AND NOTTS COUNTY COMPETITIONS

Forest Bowl (U15) Trinity School 2 Christ the King School 1
Forest Vase (U14) Redhill School 1 Toot Hill School 0
Gordon Mills Cup (U14) Redhill School 3 Bluecoat School 1
Pavis Trophy (U13) Nottingham 3 South Notts 0

ENGLISH SCHOOLS' FA AREA 'D' COMPETITIONS

Goodhand Trophy (Under 15) Winners: South Notts
K.W. Blood Trophy (Under 14) Winners: East Riding
Davis Trophy (Under 13) Winners: Nottingham
Simmonds Plate (Under 15) Winners: Nottingham

Supported by