Supported by
  • UNDER 16 BOYS GAME V HUMBERSIDE TONIGHT IS POSTPONED

HONOURS LIST 1999 - 2000

NATIONAL COMPETITIONS

English Schools' F.A. / United NorWest Co-op Under 16 Girls' Inter County Championship

NATIONAL SEMI-FINAL

 

Cheshire 2 Nottinghamshire 0

English Schools' FA / Schoolsnet U16 Individual Schools Cup

NATIONAL FINAL

Arnold Hill School 1 St Aloysius College (Inner London) 2

English Schools' FA / adidas Predator U11 Inter Association 7-a-side Championship

NATIONAL SEMI-FINAL


Nottingham 1 Oxford 1 (Oxford won on penalties)

English Schools' FA / adidas Predator U11 Individual Schools 6-a-side Championship

NATIONAL SEMI-FINAL


Cantrell School (Nottingham) 0 Clifton School (York) 1

English Schools FA Small Primary Schools 6-a-side Championship

Runners-up: Underwood School


Midland Counties Federation U15 County Championship

FINAL

Nottinghamshire 1 Leicestershire 2

INTER ASSOCIATION COMPETITIONS

Cobbin Cup (Under 15) South Notts 1 Nottingham 0
Norris Cup (Under 14) Mansfield 1 Worksop & Retford 0
Intermediate Cup (Under 13) Nottingham 4 Mansfield 0
Reprotec County Prim League Winners: Rushcliffe  
Reprotec County Primary Cup Nottingham 4 Kirkby & District 1
Reprotec Sportsmatch League Winners: Eastwood & Dis.  
U11 7-a-sides Winners: Nottingham 'A'
U11 Indoor 4-a-sides Winners: Nottingham 'A'
U11 Girls' 7-a-sides Winners: Nottingham 'A'
U11 Girls' indoor 5-a-side Winners: Bassetlaw 'B'

INDIVIDUAL SCHOOLS COMPETITIONS

John Fox Cup
(Under 19)
Bilborough College 2 South Nottm College 1
C.M.L. Cup
(Under 19)
Redhill School 4 West Bridgford School 1
Hawkins Cup
(Under 16)
Arnold Hill School 4 All Saints School 1
Hilary Swinn Cup
(Under 16 Girls)

Manor School 4

Christ the King School 2
U15 Shield Manor School 2 Garibaldi School 1
Chaplin Shield
(Under 14)
Christ the King Sch 3 West Bridgford Sch 0
Graham Cordell Cup
(Under 13)

Ashfield School 3

Carlton-le-Willows Sch 0
Fred Riddell Shield
(Under 13 Girls)

Tuxford School 4

Kimberley School 1
Co-op Bank Shield
(U12)
Brunts School 3 Valley School 1
Majestic Trophies Shield
(Under 11)
Fernwood School 5 High Oakham School 3
George Abbott Shield
(Under 11)
Clarborough School 1 Kinoulton School 0
Tournaments:    
U11 6-a-side Shield Winners: Cantrell School (Nottingham)
U11 Girls' 7-a-side Shield Winners: Manvers School (Cotgrave)
U11 Girls' Indoor 5-a-sides Winners: Carr Hill School (Worksop)

NOTTINGHAM FOREST AND NOTTS COUNTY COMPETITIONS

Forest Bowl (U15) Christ the King School 2 Rushcliffe School 0
Forest Vase (U14) Trinity School 6 Redhill School 0
Gordon Mills Cup (U14) Col Frank Seely School 2 Trinity School 1
Pavis Trophy (U13) Nottingham 1 South Notts 1 (shared)

ENGLISH SCHOOLS' FA AREA 'D' COMPETITIONS

Goodhand Trophy (Under 15) Winners: Worksop & Retford
K.W. Blood Trophy (Under 14) Winners: Mansfield
Davis Trophy (Under 13) Winners: Nottingham
Simmonds Plate (Under 15) Winners: Nottingham
K.W. Blood Trophy (U11 League) Winners: Derby 'A'
Under 11 'B' League Winners: Derby 'B'

Supported by