Supported by
  • ASHFIELD SCHOOL U14s WIN NATIONAL TITLE - see report in Main Menu & NOTTS U16 GIRLS WIN MIDLANDS TITLE

HONOURS LIST 1997 - 1998

NATIONAL COMPETITIONS

English Schools' F.A. / Vimto U16 Girls Cup

NATIONAL FINAL
(at The New Den Millwall FC)


Valley School (Worksop) 4 Darrick Wood School (Kent) 3

English Schools' FA / U11 adidas Predator 6-a-side Championship

NATIONAL FINAL
(at Old Trafford Manchester United FC)


Botwell School (Hayes) 1 St Philip Neri School (Mansfield) 0

English Schools' FA U11 Small Primary Schools 6-a-side Competition

NATIONAL FINAL

(at Filbert Street Leicester City FC)


Crick Primary School 1 Newstead Primary School 0

INTER ASSOCIATION COMPETITIONS

Cobbin Cup (Under 15) Nottingham 5 Mansfield 0
Norris Trophy League (U14) Winners: South Notts  
Intermediate League (U13) Winners: South Notts  
County Primary League Winners: Nottingham 'A'  
County Primary Cup Nottingham 'A' 1 Eastwood & District 0
Sherwood Forest League Winners: Eastwood & District  
U11 7-a-sides Winners: Nottingham 'A'
U11 Indoor 5-a-sides Winners: Rushcliffe 'B'

INDIVIDUAL SCHOOLS COMPETITIONS

John Fox Cup
(Under 19)
Bilborough College 0 High Pavement Coll 0
  (Won 5-4 on pens)  
C.M.L. Cup
(Under 19)
Christ the King Sch 1 Quarrydale School 1 (shared)
Hawkins Cup (Under 16) Jo' Whitaker Sch 3 Sherwood Hall School 0
Co-op Bank Shield
(Under 16 Girls)

Valley School 10

Redhill School 0
U15 Trophy West Bridgford Sch 4 Matthew Holland Sch 1
Chaplin Shield
(Under 14)
Ashfield School 6 Arnold Hill School 4
Notts County Shield
(Under 13)

Christ the King Sch 3

Bramcote Hills Sch 0
Fred Riddell Trophy
(Under 13 Girls)

West Bridsgford Sch 4

Redhill School 1
Co-op Bank Shield
(U12)
All Saints School 6 Garibaldi School 1
Majestic Trophies Shield
(Under 11)
Fernwood School 3 Redlands School 0
George Abbott Shield
(Under 11)
Clarborough Sch 2 B R Widmerpool Sch 0
Tournaments:    
U11 6-a-side Shield Winners:St Philip Neri School (Mansfield)
U11 Girls' 7-a-side Shield Joint Winners: Greasley Beauvale Sch (Eastwood)
  Cuckney School (Bassetlaw)
U11 Girls' Indoor 5-a-sides Winners:Frances Olive Anderson Sch (Gainsborough)

 

NOTTINGHAM FOREST AND NOTTS COUNTY COMPETITIONS

Forest Bowl (U15) Bramcote Hills Sch 2 Toot Hill School 0
Forest Vase (U14) Arnold Hill School 3 Carlton-le-Willows Sch 0
Gordon Mills Cup (U14) Farnborough School 2 Holgate School 2 (shared)
Pavis Trophy (U13) South Notts 3 Nottingham 2

ENGLISH SCHOOLS' FA AREA 'D' COMPETITIONS

K.W. Blood Trophy (Under 14) Winners: South Notts
Davis Trophy (Under 13) Winners: South Notts
Area 4 Plate (Under 15) Winners: Nottingham
U11 Area 4 League Winners: Nottingham 'A'
U11 Area 4 'B' League Winners: Nottingham 'B'

Supported by